v.19 – Veckan i Högdalskyrkan

Vänner i Högdalskyrkan, 

Nu på söndag har vi en speciell gudstjänst, en som våra ungdomar i kyrkan har planerat och förberett. Vi hoppas och tror att det skall bli en riktigt bra gudstjänst.  

Att få en utmaning som denna blir en möjlighet att få växa i tro för våra tonåringar, när de får pröva på att planera och genomföra gudstjänsten på egen hand. Nu är de generösa, så jag får också vara med och säga några ord i en predikan på temat – ”Växa i tro”. 

Veckans program:

Onsdag 11 kl. 18.00 Arabiskspråkig gudstjänst. Cai Berger. Tomas Issa. Kärlekens kör. Kyrkkaffe. 

Söndag 15 kl. 11.00 Ungdomsgudstjänst. Cai Berger. Församlingens ungdomar. Tomas Issa. Kyrkkaffe.  

Med i detta mejl inkluderar jag också sommarens söndagsprogram på Klubbensborg. Passa på att läsa, boka in och besöka någon eller flera söndagar på Klubben. Högdalskyrkan ansvarar för söndagen den 21 augusti och då sjunger Committed Souls på Klubben. 

Sedan vill jag påminna om att den kända kristna sångerskan Lydia Shadeed kommer till Högdalskyrkan nästa vecka, på onsdagen och söndagens gudstjänster. Passa på att komma till kyrkan de dagarna också! 

Med de orden så önskar jag er en välsignad vecka,

Cai