v.18 – Veckan i Högdalskyrkan

Vänner i Högdalskyrkan, 

Sköna maj har kommit till Sverige, Stockholm och vårt Högdalen. Än har inte riktigt den härliga vårvärmen infunnit sig, men vi kan ana dess ankomst när vinden stillar sig och solen får skina på oss från en blå himmel. På samma sätt är våren en påminnelse till oss alla om Guds stora löften att Guds folk en dag skall bli friköpt när Jesus kommer åter för att föra oss hem till sitt rike. 

”…så rik är den nåd med vilken Gud har låtit all vishet och klokhet flöda över oss. Och han har yppat  sin viljas hemlighet för oss, det beslut om Kristus som han hade fattat från början och som skulle genomföras när tiden var inne: att sammanfatta allting i Kristus, allt i himlen och på jorden. I honom har vi fått vår arvslott, förutbestämda därtill av honom som låter allt ske efter sin vilja och sitt beslut: vi skall vara Gud till pris och ära, vi som redan på förhand hade satt vårt hopp till Kristus. I honom har också ni, sedan ni hört det sanna ordet, evangeliet om er frälsning – i honom har också ni, sedan ni kommit till tro, fått den utlovade heliga anden som ett sigill. Den är en borgen för vårt arv, att Guds folk skall bli friköpt och Gud få pris och ära.” Efesierbrevet 1:7-14 

På tal om våren så sjunger KÖREN in våren nu på söndag i vår gudstjänst – så, här följer veckans program i Högdalskyrkan: 

Veckans program: 

Onsdag 4 kl. 18.00 Arabiskspråkig gudstjänst. Tomas Samuel. Kärlekens kör. Kyrkkaffe. 

Fredag 6 kl. 18.00 Ungdomssamling i Högdalskyrkan. 

Söndag 8 kl. 11.00 Gudstjänst. Cai Berger. KÖREN. Ingela Rousu. Kyrkkaffe.  

Vecka 20 får vi besök av den internationellt mycket omtyckta sångerskan Lydia Shadeed till Sverige och Högdalskyrkan. Senast hon var i Sverige var precis innan pandemin slog till och då var hon här för att fira den arabiskspråkiga verksamhetens 10-årsjubileum, nu kommer Lydia tillbaka och hon kommer att leda oss i lovsång till och förkunna Herrens ord för oss både onsdagen den 18 och söndagen den 22 maj. 

Vi ser fram mot det och ta gärna med dig en vän och kom dessa dagar i Högdalskyrkan! 

Med de orden så önskar jag er en välsignad vecka,

Cai